Zbieramy stroje do rekonstrukcji projektu W.O.H
Dodane przez Mirek S dnia 24/09/2016
Do naszych rekonstrukcji W Bakałarzewie i Raczkach coraz bliżej, dlatego przypominamy naszą prośbę i liczymy że włączycie się w przygotowania.
Szukamy cywilnych strojów z epoki (męskie burki, palta, czapki, spodnie, kobiece - husty, spódnice) i rekwizytów, które pomogą wypełnić scenografię targu w Bakałarzewie i gospodarstw wiejskich w Dowspudzie (kosze, skrzynie, naczynia, narzędzia itp)... Potrzebujemy też bardzo wozu drabiniastego lub was�ga...
Może ktoś mógłby też udostępnić inwentarz żywy (kury, gęsi, krowy ;-)
Widowisko historyczne w Bakałarzewie odbędzie się 8 października o godz. 15.00 w Bakałarzewie. W trakcie widowiska zostaną przedstawione epizody związane z niezwykle ciężkimi i krwawymi, walkami oddziałów armii rosyjskiej i niemieckiej, które miały miejsce w końcu września, październiku i początku listopada na Suwalszczyźnie i przeszły do historii pod mianem Walk w augustowskich lasach albo Operacji augustowskiej 1914 roku. Wydarzenia te są stosunkowo mało znane i pomijane w większości publikacji poświęconych Wielkiej Wojnie. W trwających ponad miesiąc walkach oddziałów rosyjskiej 10 Armii (głównie III Korpusu Syberyjskiego, XXII Korpusu Armijnego; złożonego z pułków finlandzkich i II Korpusu Kaukaskiego) oraz niemieckiej 8 Armii obie strony poniosły ogromne straty. Poległo w nich lub zostało rannych około 20 tys. Rosjan i od 15 do 20 tys. Niemców. Świadectwem walk są dziś pozostałości umocnień oraz liczne wojenne mogiły i cmentarze.

Scenariusz i organizację widowiska koordynują członkowie GRH Garnizon Suwałki przy Muzeum Okręgowym w Suwałkach, którzy w 2015 roku przygotowali m.in. widowisko Obława Augustowska. Lipiec 1945, w maju bieżącego roku wyróżnione nagrodą główną w organizowanym przez Muzeum Historii Polski Plebiscycie Wydarzenie Historyczne Roku 2015.
Ponadto w rekonstrukcji zapowiedzieli udział rekonstruktorzy z Polski, Litwy, Rosji i Białorusi (m.in.: Klubas Grenadierius z Litwy, GRH Epoka z Białorusi, Nieformalne Towarzystwo Historyczne Ostrfront 1914,1918 SRH Marienburg, GRH 14 Pułku Strzelców Syberyjskich, KGRH Kresy, Przasnyskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej).

Widowisko zostało przygotowane w ramach projektu: Wspólnie opowiedziana historia, aktywizacja mieszkańców gmin Raczki i Bakałarzewo wokół dziedzictwa historycznego i wydarzeń I wojny światowej, dofinansowanego ze środków PROGRAMU FUNDUSZ INICJATYW OBYWATELSKICH FIO 2016 i realizowanego przez Augustowsko-Suwalskie Towarzystwo Naukowe we współpracy z Muzeum Okręgowym w Suwałkach, Gminnym Ośrodkiem Kultury w Raczkach i Gminną Bibliotekę Publiczną w Bakałarzewie Widowisko objęte jest patronatem Starosty Powiatu Suwalskiego.

Serdecznie zapraszamy!
Kontakt w sprawie rekonstrukcji tel 507 240 006
Rozszerzona zawarto newsa